Podstawy fotografii

Jeśli jesteś początkującą osobą w dziedzinie fotografii cieszymy się, że do Nas trafiłeś! Pokrótce postaramy się przedstawić kilka najważniejszych zagadnień.

Wykonując zdjęcia mamy do czynienia z tak zwanym trójkątem ekspozycji. Zatem czym jest ekspozycja? To ilość światła, która wpada do naszej matrycy. Jeśli parametry aparatu zostaną dobrane w odpowiedni sposób, poziom jasności będzie zgodny z rzeczywistością – czyli osiągniemy to, czego my oczekujemy oraz nasz klient.

W takim razie co to jest ten trójkąt ekspozycji?

Jest to zależność między 3 parametrami: czasem naświetlania, przysłoną oraz czułością ISO. Poniżej pokrótce przeczytasz opis każdego z parametrów.

CZAS NAŚWIETLANIA

Jest to czas w jakim matryca aparatu zarejestruje światło. W ustawieniach mamy szeroki zakres wyboru oraz możliwości dopasowania w danej sytuacji. Wybierając czas 1/120s, aparat dokładnie w takim czasie zarejestruje obraz.

Należy pamiętać, że im ten czas będzie dłuższy, tym jest większe ryzyko, że obraz nie będzie w pełni ostry, wręcz będzie ‘poruszony’. Dlatego wykonując zdjęcia bez statywu, bądź zdjęcia w ruchu musimy pamiętać o tym, by czas był stosunkowo krótki.

Czas naświetlania to fajna forma zabawy i eksperymentowania! Chyba każdy z nas widział nocne zdjęcia smug świetlnych wykonanych z samochodem! Jest to nic innego, jak efekt długiego czasu naświetlania.

PRZYSŁONA

Jej wartość jest określana jako ‘f’. Czym w zasadzie jest przysłona? Jest to element znajdujący się w aparacie, który składa się z tzw. listków. Tworzą one otwory o różnej wielkości, w zależności od tego jaką wartość wybierzemy.

Przysłona odpowiada za dopływ światła do matrycy,, co to oznacza? Jeśli zdecydujemy się na mniejszą przysłonę (bardziej otwartą), do matrycy dotrze większa ilość światła, a zdjęcie będzie jaśniejsze. Wówczas, jeśli wybierzemy wyższą wartość przysłony (bardziej przymkniętą) do matrycy dojdzie mniej światła, a zdjęcie będzie zdecydowanie ciemniejsze. W takim przypadku ważne jest, by dostosować pozostałe parametry (czas naświetlania oraz iso), tak by jasność na zdjęciu była zachowana.

Mówiąc o ostrości na zdjęciu głównie możemy powiedzieć, że odpowiada za nią w bardzo dużej mierze przysłona. Im jest ona mniejsza, tym aparat zarejestruje mniej ostrych elementów. Jeśli zależy nam na pełnej ostrości należy ustawić wyższe parametry.

Np. wybierając przysłonę f/2.8 zdjęcie będzie bardziej jasne niż przy wyborze przysłony f/16 (przy założeniu, że pozostałe parametry nie ulegają zmianie)

CZUŁOŚĆ ISO

Wartość ISO wskazuje nam w jakim stopniu matryca naszego aparatu jest czuła na światło.Stosując wysokie ISO zdjęcie będzie jaśniejsze, niż w przypadku zastosowania niskiej wartości.

Z ustawieniami wartości ISO musimy być uważni! O ile niskie wartości takie jak 100/200/300/400 są wskazane, tak im wyższa wartość tym zdjęcie jest narażone na tak zwane szumy. Niestety w takim przypadku większość szczegółów zanika, a kolory i kontrast zdecydowanie są zaniżone.przyslona
source: fotoblogia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *