Kilka wskazówek, które pozwolą na uzyskanie lepszego oświetlenia

Mimo, że oświetlenie samego produktu nie wydaje się trudne, to wymaga ono specjalnego sprzętu i podstawowej wiedzy technicznej. W tym wpisie udzielimy wam kilka rad, jak uzyskać lepszy efekt oświetlenia.

  1. Ustaw przynajmniej dwa źródła światła – dla początkujących można użyć lampy błyskowej oraz oświetlenia stroboskopowego.
  2. Używaj modyfikatorów oświetlenia. Bardzo dobrym wyborem są parasolki. Zmiękczają one światło oraz je rozpraszają, dają bardzo dużo światła, co pomaga w naświetleniu scenerii.
  3. Oświetlenie rozmieszczaj strategicznie. Jedno światło powinno być ustawione pod kątem 45 stopni za produktem, a drugie 45 stopni przed produktem, w przeciwległym kącie. Upewnij się, że światła są ustawione wysoko i skierowane w dół, w stronę produktu. Zmniejszy to długość cieni.
  4. Staraj się używać nieco mocniejszego światła od tyłu produktu. Taka praktyka odseparuje obiekt od tła. Światło frontowe oświetli powierzchnię produktu.
  5. Unikaj odbić. Wiele produktów w fotografii produktowej jest podatnych na odbicia. Biżuterię, butelki, szkło i wiele innych jest bardzo trudno sfotografować. Odblaskowe powierzchnie będą odbijać światło w bardzo nieprzyjemny sposób. Będą one powodem powstawania cieni w niepożądanych miejscach. Również z pewnością nie chcesz odbijać się ze swoim sprzętem na produkcie. Uważaj więc na odbicia. Przygotuj się do częstego zmieniania oświetlenia w celu uzyskania idealnej konfiguracji. Inaczej spędzisz zdecydowanie zbyt dużo czasu na próbę usunięcia odbić w Photoshopie.
  6. Upewnij się, że kolory są realistyczne. Inną ważną kwestią jest to, aby kolory na twoim produkcie były realistyczne. Wiernie oddane kolory są bardzo istotne w fotografii produktowej. Wiele klientów kupuje produkt, zwracając uwagę na jego kolory pokazane na zdjęciu. Z pewnością nie chcesz mieć na głowie niezadowolonych klientów, kiedy okaże się, że ich produkt nie przypomina kolorystycznie tego, który nam wysłali do wykonania sesji. Każdy monitor ma inaczej ustawioną kalibrację kolorów. Barwy różnią się na telefonach, w telewizorach i na laptopach. Aczkolwiek jest pewien standard, za którym trzeba podążać. Upewnij się, że używasz żarówek, które dają prawdziwie białe światło. Zazwyczaj żarówki te mają specjalne oznaczenia, sugerujące, że nadają się one do fotografii. Białe światło nie powoduje żadnych kolorystycznych odcieni. Nie uzyskasz ciepłego, niebieskiego, ani zielonego światła. Rezultatem będą poprawnie oddane kolory na produkcie.

Tak więc jakie oświetlenie jest najlepsze do fotografii produktowej? Będąc szczerym, wiele oświetlenia na zdjęciach jest po prostu wynikiem eksperymentowania. Każdy produkt wymaga innego typu oświetlenia. Już teraz możesz zakupić podstawowe światła do studio i zacząć zabawę z różnymi aranżacjami. Czas, abyś dowiedział/ła się, co działa dla Ciebie najlepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *