Jaki obiektyw do fotografii produktowej wybrać?

Każdy styl fotografii wymaga odpowiedniego obiektywu. Każdy z nich różnić będzie się maksymalną przysłoną, jakością wykonania i wieloma innymi składowymi. Jeżeli wykonywać będziemy fotografię produktową, niektóre obiektywy będą pasować lepiej niż inne.

W tym wpisie przedstawiamy, co powinno wpłynąć na wybór odpowiego obiektywu.

Czujnik pełnoklatkowy czy ucięty?

Zanim wybierzesz obiektyw, powinieneś wiedzieć czy twój aparat ma ucięty czujnik czy pełnoklatkowy. Obiektywy działają różnie zależnie od sprzętu, do jakiego są podpięte.

Obiektyw w aparacie z czujnikiem przycięcia będzie zachowywać się jak jego długość ogniskowa pomnożona przez współczynnik przycięcia aparatu. Jeżeli aparat z czujnikiem przycięcia będzie mieć współczynnik przycięcia 1.6x to 50mm obiektyw będzie zachowywać się jak 80mm obiektyw. Obiektyw 50mm w aparacie z pełnoklatkowym czujnikiem będzie zachowywać się jak 50-milimetrowy obiektyw.

Aparaty z uciętym czujnikiem są tańsze i zazwyczaj polecane dla początkujących.

Obiektyw stałoogniskowy czy obiektyw z zoomem?

Pierwsza rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu obiektywu jest to czy wybierzesz obiektyw stałoogniskowy czy taki z zoomem.

Jeśli chodzi o fotografowanie obiektów, takich jak produkty czy jedzenie, to obiektyw stałoogniskowy jest lepszym wyborem. Zazwyczaj są one ostrzejsze. Nie mają również ruchomych części, które znajdują się w tych ze zmienną ogniskową. Te części mogą spowodować rozszczepienie światła w obiektywie, co niekorzystnie wpływać będzie na obraz (nie będzie tak ostry).

Najlepsze obiektywy stałoogniskowe do fotografii produktowej

Prędkość migawki

Gdy mówimy o prędkości obiektywu, tak naprawdę mamy na myśli maksymalną przysłonę soczewki. Im mniejsza liczba, tym więcej światła się w tym czasie do niej przedostanie. To oznacza, że prędkość migawki będzie większa, a sam obiektyw “szybszy”. Obiektyw z maksymalną przysłoną f/1.4 pozwoli ci na fotografowanie w ciemnych miejscach lepiej niż przy pracy z obiektywem o maksymalnej przysłonie f/4. Szybsze soczewki pozwalają również na uzyskanie płytszej głębi ostrości. To oznacza, że tło będzie bardziej zamazane, gdy będziesz wyostrzać obiekt na pierwszym planie. To może znaleźć zastosowanie np w zdjęciach aranżacyjnych jedzenia. Obiektywy z szybszymi migawkami są w stanie uchwycić więcej światła z otoczenia w fotografowaniu z fleszem. Dobrą rekomendacją na start będzie obiektyw z przysłoną f/4 lub niżej.

Obiektywy Makro

Obiektywy makro są używane do robienia bardzo ostrych, pełnych detali zdjęć z bardzo bliska. Współczynnik powiększenia obrazu w takim obiektywie wynosi 1:1. To pozwala na idealne oddanie rzeczywistej wielkości obiektu. To oznacza, że możesz podejść bardzo blisko do danego obiektu, a ten pozostanie ostry. Czasami można spotkać obiektywy z współczynnikiem powiększenia o wartości 1:2, oznaczone jako “makro”. Prawdziwe makro obiektywy jednak, mają ten współczynnik w wysokości 1:1. Oprócz bardzo bliskich zbliżeń, obiektywy makro nadają się również do wykonywania portretów i innych, mocno uciętych kompozycji.

Najlepsze Obiektywy typu Makro

  1. Canon 100mm
  2. Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G IF
  3. Sony FE 90mm f/2.8

Ogniskowa i minimalna odległość w ostrości

Długość ogniskowa obiektywu jest to odległość między obiektywem, a przetwornikiem obrazu kiedy obiekt jest wyostrzony. Mierzymy to w milimetrach, np. 28mm, 50mm, 100mm itp. Im krótsza ogniskowa, tym szersze będą kąty widzenia i więcej będziemy w stanie w obrazie uchwycić. Dobrze jest znać ogniskową obiektywu. To powie nam, na ile przybliżony jest nasz obiekt, gdy wykonujemy zdjęcie. Minimalna odległość w ostrości danego obiektywu oznacza to, jak blisko możesz podejść do obiektu, tak aby nadal pozostał ostry. Im większa ogniskowa, tym dalej musisz odejść od obiektu aby go wyostrzyć. Canon EF 100mm f/2 USM ma minimalny dystans 91 cm , podczas gdy Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM odległość tę ma skróconą do 31 cm. Bardzo pożytecznym jest pamiętać o odległości w ostrości, gdy będą wykonywane zdjęcia w makro. Zazwyczaj w fotografii produktowej nie będziemy sięgać po dłuższe obiektywy. Prawie zawsze będą to te krótsze.

Podsumowanie

Niektórzy fotografowie uważają, że jedynie obiektywy z najwyższej półki cenowej są odpowiednie do pracy komercyjnej. Nie zawsze jest to prawdą. Sama soczewka i jakość wykonania z pewnością są lepsze obiektywach premium, jednakże nie dajcie się zwieść. Przykładem może być obiektyw stałoogniskowy w przystępnej cenie, który może dawać więcej ostrości niż drogi obiektyw z wbudowanym zoomem. Przede wszystkim, przed zakupem danego obiektywu, warto jest poczytać recenzje i odwiedzić fora internetowe. Najważniejszym jednak pozostaje dobranie odpowiedniego obiektywu do obranego stylu fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *