Niezależnie od tego czy jesteś pasjonatem, czy profesjonalistą, zrozumienie tego, że światło gra kluczową rolę w wykonaniu zdjęcia jest kluczowe. Uzyskanie światła z okna, czy lampy w pokoju gościnnym, lub skorzystanie z profesjonalnych zestawów oświetleniowych, może z pewnością polepszyć jakość fotografii.
W przypadku tego ostatniego, sprawa nie zawsze jest jasna, czego powinniśmy szukać i od czego właściwie zacząć, aby zbudować sobie użyteczny sprzęt studyjny. W tym wpisie opiszemy kilka typów oświetleń i sprzętu, który przyda się do cykania świetnych zdjęć.
1. Lampy studyjne ze światłem stałym
Światło stałe jest używane głównie w fotografii produktowej i w kręceniu video. Dużą zaletą tego typu światła jest to, że możesz mniej więcej zwizualizować sobie, jak będzie wyglądać zdjęcie przed naciśnięciem spustu migawki, a co za tym idzie, można szybciej zmodyfikować wygląd zdjęcia. Ten typ fotografii jest również szczególnie polecany dla początkujących, gdzie można światłem manipulować manualnie a sprzęt można dostać w całkiem przystępnych cenach.
Występują trzy główne typy żarówek ze światłem stałym: fluorescencyjne, wolframowe i LEDowe. Wszystkie z nich generują świetne rezultaty, więc wybór jest często uzależniony subiektywnymi upodobaniami. Żarówki fluorescencyjne są właściwie najczęściej używane w studio, głównie dlatego się nie przegrzewają. LEDowe żarówki też są bezpieczniejszą opcją niż wolframowe, również ze względu na przegrzewanie się. Niezależnie od tonu światła danej żarówki, zawsze należy pamiętać, aby w ustawieniach aparatu balans bieli zmienić na tryb Auto, lub dostroić manualnie do typu żarówki, jakiej będziemy używać.
Przykłady
- Smith Victor Imagemaker Flourescent
- Flashpoint 2-Light SoftBox Kit
- Bescor LED– 95DK2 Light Kit
2. Lampy studyjne błyskowe
Można je po prostu traktować jako zewnętrzne, niezależne flesze, które mogą być połączone z parasolkami czy softboxami w celu rozproszenia światła. Są szybsze niż zwykłe lampy z fleszem i są bardziej wszechstronne. Świetnie sprawdzą się do fotografii produktowej, ale również do fotografii w ruchu, np. wesela, czy sportu.
Lampy błyskowe są bardzo lekkie i przenośne, nadają się idealnie do szybkiego rozłożenia studio w podróży.
Przykłady
- Westscott Speedlight Kit
- Photoflex Portable Speedlight Kit
3. Oświetlenie Monolight
Monolight są właściwie samowystarczalnymi urządzeniami, które mają wbudowany zasilacz, reflektory i stojaki. Właściwie największą ich zaletą jest to, że nie wymagają zewnętrznego zasilania. Każdy z nich powinien mieć powyżej 150 watów, aby móc oświetlić wystarczająco twój obiekt. Oświetlenie monolight jest głównie wykorzystywane w studio, aczkolwiek zważywszy na wszestronność i przenośność, nadaje się idealnie do pracy w terenie.
Przykłady
- Westcott 240 Strobelite 2 Monolight Kit
- Novatron M150 2 Monolight Kit
- Bowens Gemini 400Rx 2 Head Kit